top of page

Artėjant rudeniui renkatės pamokėles? Štai ko nereikėtų pamiršti

Šiandien dar karšta, ką tik nuriedėjau dviračiu išsimaudyti iki ežero, grįžusi įsitaisiau mamos gėlyne su puodeliu kavos ir kompiuteriu. Idilė. Bet netrukus įžengsime į naują sezoną. Ar pasiruošę? Šį įrašą skiriu tiems tėvams, kurių mažieji dar auga namuose (vėliau publikuosiu darželinukų tėvams skirtų patarimų). Mažutukų ir tapatukų tėvams (kaip juos švelniai vadina Lolita).

Nuo amžių amžinųjų sakiau, kad pirmaisiais gyvenimo metais suaugęs žmogus yra pajėgus duoti vaikui namuose beveik viską, ko jam reikia. Bet tam reikia kalno jėgų, priemonių ir vidinės stiprybės. Padėti gali ir įvairiausios nuotolinės programos kaip mūsų čia.

Bet, namuose nėra labai svarbaus dalyko – bendravimo su kitais suaugusiais žmonėmis. O palaikymo šiais laikais nebūna per daug. Epizodiškas bendravimas socialiniuose tinkluose ir naršymas Instagram yra lyg kukurūzų traškučiai rimtą alkį jaučiančiam žmogui.

Taigi, pirmiausiai apgalvokite, ar norite lankyti pamokėles. Tuomet surašykite KODĖL norite jas lankyti. Tai padės pasirinkti labiausiai tinkantį formatą. Žemiau – dažniausiai minimi motyvai ir pasiūlymai kaip juos patenkinti.

Lankymo motyvas nr. 1.: Noriu pabendrauti su kitais suaugusiais, prastumti ilgas mamystės/tėvystės dienas. / Noriu vaikui pakeisti namų aplinką. / Abu norime prasiblaškyti.

Jei toks yra Jūsų pagrindinis motyvas, tuomet Jums tiktų bet kuri pamokėlių vieta su vieta prieš/po pasibūti arba net tiesiog žaidimų kambarys be pamokėlių, arba hibridas su mikropamokėle kaip Mamyčių klubas. Jei nuosekliai lankysite vieną vietą tuo pačiu laiku, tikėtina, kad susidraugausite su kitais tėveliais, o pamatyti pažįstamus veidus visuomet smagiau.

Lankymo motyvas nr. 2. Norime turtingo patyrimo vaikui. Nes tokio negaliu duoti namuose/nes tingiu tvarkytis po turtingo patyrimo „sesijų“ namuose.

Jei tai jūsų motyvas, tuomet apgalvokite toliau:

Literatūra 🙂

Lūna tyrinėja užbučiančias kriauklytes pusdienio darželyje

Dailės saviraiška

Į MV pusdienio darželį integruotos kalbų pamokos

Mažyliams skirtos pamokėlės visada yra iš dalies teatras.

Video formatai tiems, kas gyvena toli

  1. galite rinktis tam tikros pakraipos pamokėles, iš kurių dominuoja muzikiniai (pvz. Sveikutis, Yamaha), mankštos (pvz. Intergym.lt) ar dailės/ murzynių (pvz. Lavinuvaika.lt arba Kuria vaikai). Dar paminėtinas Teatras kūdikiams su K.Savickyte

  2. Arba multi pamokėles, kuriose muzika, judėjimas, dailė, sensorika, šokiai, vaidmenų žaidimai ir kiti susijungia į vieną turtingą patyrimų pamokėlę (pvz. Mažųjų valdos, Augu drąsiai Kaune, ar Visapusiško lavinimo centras Panevėžyje). 

  3. Jei norisi dar daugiau ir atvykti valandėlei negana, tuomet geriausiai tinka tėvams ir vaikams skirti Pusdienio darželiai. Tai pusdienis, kuriame būna tiek maišytų pamokų, tiek tam tikros pakraipos. Pvz. MV pusdienio darželyje integruotos kalbų pamokos (ieškoti Google “pusdienio darželis”). 

Lankymo motyvas nr. 3. Noriu žinių sau + turtingo patyrimo vaikui.

Geriausias pasirinkimas (mano manymu 🙂 ) – 7 intelektų lavinimo programos (dirbančios nuo 2014 m.):

  1. PAŽINTYS – (5 mėn.-2 metai) – multisensorinės pamokos, dainelės, šviesos stalas, patyrimai ir žinios apie tai, kaip auginti protingą vaiką.

  2. KELIONĖS (1,5-4 m.) – tai tikras emocijų teatras, daugybė „darbinių“ dainų ir žinios apie vaiko emocijas ir elgesį.

  3. JAUSMAI (2-6 m.) emocinis, muzikinis ir dorinis ugdymas bei žinios apie jį.

Žinios išlaisvina ir išties pastebimai palengvina tėvystę. Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose.

Lankymo motyvas nr. 4. Noriu, kad vaikas (šalia manęs) pasibūtų su kitais vaikais ir pasiruoštų darželiui.

Tinka viskas, kas išvardinta prie motyvų 1, 2 ir 3. Tik svarbu atsiminti, kad vaikui iki 3 m. yra svarbiausias jo suaugęs žmogus. Kiti vaikai yra labiau konkurentai nei draugai. Tokio amžiaus vaikai dažniau žaidžia ŠALIA, nei SU kitais mažyliais. Jei jūsų vaikui dar nėra 3 m. ir jis nežaidžia SU kitais vaikais – jis visiškai normalus, sveikas mažylis. O ir po 3 gimtadienio socializacijos poreikis auga pa-ma-žu. Ir vis tik, būti aplinkoje, kur daugiau vaikų, daug triukšmo, daug veiksmo yra geras būdas pamažu paruošti darželiui vaiką ir jo nervinę sistemą. Juk čia kitaip nei namuose, kur viskas MANO ir viskas ramu ir pagal vaiko dūdelę.

Lankymo motyvas nr. 5. Noriu pusdieniui ar keliems per savaitę palikti vaiką saugiose rankose, kad atgaučiau vidinę pusiausvyrą.

Išties motinystė/tėvystė yra nepaprastai sunkus uždavinys. Ir mūsų, suaugusiųjų būsena yra nuolatinis svyravimas tarp „kaip nuostabu!” (euforija) iki „gelbėkite!” (neviltis). Ir jūsų aplinkoje būtinai turi būti kitas suaugęs, kuris gali bent pusdienį per savaitę duoti jums atsipūsti. Kartais tai mūsų gyvenimo partneris, kartais močiutė, kartais auklė. Bet jei tokio žmogaus neturite ir Jums vis tiek rauna stogą – galite surasti vietos, kur pusdieniui palikti mažylį ir atgauti pusiausvyrą.

Bet kalbant apie pasiruošimą pilnam darželio lankymui, pasakysiu, kad – geras būdas paruošti vaiką darželiui yra lankyti KARTU su juo triukšmingas vietas ir pamokėles. O po šio paruošimo imtis kito – imti lankyti darželį ir išgyventi visas adaptacijos darželyje stadijas (tai labai plati tema, tad čia jos neliesime). Yra visai nedaug vaikų, kurie į atsiskyrimą su savo suaugusiuoju reaguoja ramiai ir nuotaikingai. Tad pavieniai pusdieniai gali sukelti daugiau sunkumų su vaiko elgesiu dėl didėjančio kortizolio kiekio. Bet jei stogas čiuožia – vis tik verta tokio paieškoti.

Kiti aspektai, kurie padės Jums apsispręsti:

  1. Ar greta yra parkavimo vietos?

  2. Ar prieš ir po „pamokėlių“ yra erdvė, kur ilgėliau pasibūti, išgerti arbatos, jei norėtųsi?

  3. Ar yra erdvė vaikui pavalgyti užkandžių? Ar yra virtuvėlės zona, kur galėčiau pasišildyti vaikui atsineštą maistą?

  4. Kiek laiko gyvuoja vieta? Kuo daugiau metų yra atšventusi studija, tuo daugiau žinių apie vaikus jie turi. Bet jei ieškoti tiesiog smagumo, tai puikiai tikti gali ir rinkos naujokai. Kas yra studijos steigėjai, idėjiniai vadovai? Ar yra parašę knygų ir leidinių?

Tikrąją vietos nuotaiką, mokytojus, priemones ir kitus dalykus galite pajusti tik apsilankę ir išbandę sykį, o geriausiai – mėnesį. Juk žmonėms patinka skirtingi dalykai. Įdėmiai žvalgykitės ir klausykitės, kaip kalba mokytojas, kaip jis sprendžia iškylančias situacijas. Jei tokių kyla jums – ar gali ką nors patarti?

Linkiu atrasti savo vietą. O jei tokios nerasite – visuomet galima suburti kelių mamų grupelę ir susitikti viena pas kitą namuose, arba po sykį lankytis įvairiausiose studijose ir žaidimų kambariuose, kavinėse, kur yra vaikų žaidimams skirtos vietos. Juk metas, kai Jūs dar esate motinystės/tėvystės atostogose yra toks ypatingas. Darželis įpūs visai kitokių vėjų.

Ar liko kas nors nepaminėta? Kokia Jūsų patirtis lankant pamokėles kūdikiams ir tapatukams? Rašykite, komentuokite – tai gali labai padėti tiems, kurie renkasi.

Mažųjų valdos šį sezoną pradeda su nauju įkvėpimu. Turime ką pasiūlyti ir tiems, kurie nori tiesiog prasiblaškyti, ir tiems, kurie nori patyrimo vaikui + žinių, ir tiems, kas ruošia vaiką visos dienos darželiui. Tvarkaraštis čia. Bandomosios pamokos čia.

P.S. Rinkoje yra ir daugiau studijų, kurios teikia panašias paslaugas, tačiau ten, kur nebuvau ir pati nemačiau – renkuosi neminėti.

O pabaigai vienas iš dešimčių mūsų autorinių kūrinių:Dainelės ir eilės su ženklais yra atskiras žanras, kurį labai mėgstame Mažųjų valdose nes šis ypatingai veikia vaiko ritminę sistemą ir protą. O tam, kad būtų dar linksmiau paprašiau ne vieną savo. Tokių eilių ir dainų gausu mano knygoje “Septynių intelektų mankšta“.


1 view0 comments

Comments


bottom of page