top of page

Atidaromas daugiakalbis, harmoningos raidos Mažųjų valdų vaikų darželis


Taip taip, Mažųjų valdos, aš ir mano komanda, atidarome vaikų darželį.

Praktiškai vieno sakinio galėtų ir užtekti, tačiau jaučiu pareigą viešai deklaruoti daugiau. Kadaise esu sakiusi, kad vaikų darželio tikriausiai neatidarinėsime. Tačiau tie žmonės, kurie atranda kūdikių akademiją, priima jos siūlomas vertybes į savo namus ir tampa jų sklaidos ambasadoriais, nebyliai ir garsiai klausinėdavo: ar bus darželis? Kur mums tęsti pradėtus darbus? Todėl, sakyčiau, šis žingsnis pavadintinas pasidavimu natūraliai tėkmei.

Tėkmei, kurią kuria didžiulė bendruomenė laukianti galimybės patikėti vaikučius “saviems”, jau žinomoms vertybėms ir patikrintai praktikai. Tėkmei, kuri atnešė į mūsų gretas ypatingų žmonių, kurių pagalba ir tikėjimas paverčia šią kupiną iššūkių užduotį lengvai įgyvendinama. Galiausiai, tėkmei, kurioje mano pačios sūnui jau sukako treji – pats laikas keliauti į platųjį pasaulį.

Labai logiška, kad darželyje nutarėme pasirūpinti visomis sritimis. O to rūpesčio išraiškos modelį pavadinau Harmoningos raidos metodika. Žmogus gyvena harmoningą gyvenimą, jei aktyvūs yra visi trys jo centrai – fizinis, dvasinis ir protinis. Nekalbėkite man nesąmonių, kad vaikui svarbu yra tik meilė. Aš žinau, kad svarbios mažyliams yra visos trys galimybės:

  1. galimybė tobulinti kūną,

  2. galimybė tobulėti dvasiai ir

  3. galimybė tobulėti protui.

Visos trys, o ne viena iš jų.

Būtent taip. I punto (kaip sako Dovydas).

Dar prieš metus besižvalgydama darželio savo vaikui neradau vieno stebuklingo. Yra daug puikių darželių. Vieni pasirūpina stipriu kūnu, kiti akcentuoja kūrybą, treti bėgioti leidžia tik išklijuota linija (baisu protą išpurtyti). Tikiu, kad tai puikūs darželiai pasirūpinantys savo akcentuojama sritimi. Tačiau kodėl turėčiau kažką paaukoti? Kodėl savo vaikui turiu pasirinkti vieną sritį ir leisti šlubuoti visoms kitoms?

Tąnakt net susapnavau sapną, kuriame sėdžiu per Šv.Kalėdas priešais jau suaugusį Dovydą ir teisinuosi: “Taip, sūnau, turėjau pasirinkti kažką vieną, nes visko viename neradau.” Ar išties būtina leisti į darželį, o vakarais dar “tampyti” vaiką po papildomus būrelius taisant informacinio, kūrybinio ar fizinio aktyvumo spragas?

Taip ir gimė pilnaverčio darželio vizija. Darželio, kuriame yra visko. Kuriame vaikai kasdien sužino kažką naujo, prisilaksto gamtoje, išsiplepa daugiau nei viena kalba, piešia, rūpinasi augalais, turi akvariumą, sveikai valgo, patys susiplaka žaliųjų kokteilių, kepa sveikus sausainius be cukraus ir gali pakomentuoti, kodėl, tiesą pasakius, nesąmonė sakyti, kad Saulė nusileido (nes šiaip jau – Žemė pasisuko). 🙂

Tad tam, kad nereikėtų rinktis sukūrėme būtent harmoningos raidos metodiką. Harmoningos, nes realizuojame visas tris galimybes, rūpinamės visomis trimis sritimis: kūnu, dvasia ir protu. Integravome lauko pedagogiką, sveiką gyvenseną, kūrybą, muziką, skaitymą, dailę, vaidmenų žaidimus, išvykstamąją edukaciją, mankštą, pažinimą per judėjimą ir begalę kitų puikių dalykų, kuriuos siūlo įvairios, efektyviausios ir seniausios ankstyvojo ugdymo teorijos ir praktikos.

Suliejome visa tai į nuoseklią dienotvarkę, kurioje visa diena virsta nuotykiu pažinime (todėl neskaičiuojame “kiek pamokėlių” per dieną turi vaikas). Visas mažylių laikas yra organizuojamas kaip natūralus, prigimtinis domėjimosi procesas. Su galimybėmis mokytis grupėje, mokytis dviese ar vienam pagalvojimų palapinėje.

Mažųjų valdose niekada nediskutuosime “kaip mokytis per žaidimą”. Čia mokymasis lygu žaidimas. Tai sinonimai. Puikiai suvokiame, kad vaiko prigimtis ragina jį siekti tobulėti, suaugti ir laisvėti (na labai jau man patinka humanistinės pedagogikos principai).

Ir tą harmoningos raidos metodiką pagardinome keturiomis kalbomis. Ir aš tyčia nenaudoju žodelių “gimtoji” ir “užsienio”, nes manau, kad anksti pradėjus jų mokytis vaikui visos kalbos gali būti gimtosios. Tad Mažųjų valdų darželyje vaikai mokysis keturiomis kalbomis – dominuojančia lietuvių, o taip pat anglų, ispanų ir rusų. Mokysis panardinimo būdu, o ne “pamokėlėmis”. Lingvistinis genialumas kalbant apie vaikus mane labiausiai žavi ir lyginant su visomis kitomis kompetencijomis turi greičiausią “pritaikymą”. Pritaikymą akivaizdesnį, nei pavyzdžiui, žymiųjų pasaulio dailininkų ir kompozitorių kūrybos pažinimas (kuo mūsų mažyliai taip pat pasižymi, jei tik jų dvasia yra linkusi į šias žinias).

Tikiu, kad Mažųjų valdų darželis – progresyviausia ikimokyklinio ugdymo įstaiga Lietuvoje, o pagal mūsų sukurtą metodiką vaikai ateityje bus ugdomi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai reiškia, kad galvojame globaliai, kuriame sistemą, o ne vienadienį reiškinį.

Ir beje, jei žinote žmonių, kurie širdimi yra vaikų genialumą suvokiantys, gerbiantys ir jam skleistis norintys padėti burtininkai, o taip pat – gilūs, apie gyvenimo prasmę pagalvojantys žmonės – rašykite. Po mūsų stogu visiems atsiras vietos. Kartu mokysimės ir tobulėsime. O labiausiai tai padaryti mums padės būtent vaikai – tobuliausi sutvėrimai Žemėje.

Sveikinu visus, kurie jau užsirašė į Mažųjų valdų darželį. Bus fantastiška. O visus norinčius sužinoti daugiau pirmiausiai kviečiu paskaityti įvadinę informaciją mūsų puslapyje ir susitikti platesnei diskusijai. Juk darželio pasirinkimas – vienas iš svarbiausių pasirinkimų gyvenime (dar ir todėl, kad darome jį ne už save, o už kitą).

P.S. Ir jei esate protingas investuotojas, pasakysiu, kad tik tokia investicija atneša grąžą pamatuojama ne tiek pinigais, kiek netiesioginiais, neapčiuopiamais gėriais, kurie suspindi laimingose Jūsų vaiko, o vėliau ir nebe-vaiko akyse. Pinigų karta aptarė šį ankstyvojo ugdymo “kampą” balandžio 9 d. laidoje (nelankantys akademijos pamatys kaip praktikoje atrodo žaidimas-pažinimas).

PP.S. Nepaprastai džiūgauju, kad per pirmąjį darželio pristatymą niekas iš tėvų neklausė “Ar jiems nebus per daug?”. Nes tėvai jau žino, kiek daug gali mažieji judėjimo, mokymosi, kūrybiškumo genijai.

PPP.S. Šį savaitgalį prasidėjo darželio namo rekonstrukcijos darbai. Kiek nervinausi penktą kartą stovėdama statybinių medžiagų parduotuvės kasoje, bet vis prisiminiau kaip nepaprasta kurti nepaprastas vietas. Ačiū visiems už palaikymą, galimybę kurti, būvimą kartu. Myliu Jus visus!

0 views0 comments

Comments


bottom of page