top of page

Faktai apie mažų vaikų/kūdikių gebėjimus (II)

Pasiruošę? Dar daugiau faktų apie smagiausią pasaulyje žaidimą – mokymąsi. Nežinau kaip Jums, bet man kiekvienas naujas atradimas – sprogsta lyg fejerverko “bum!!!!!!!!!”… Žemiau – dar 7 BUM:

smart-baby-1-232x300
  1. Vaikas, kuris nemoka kalbėti – lengviau išmoksta skaityti ir skaito gerokai greičiau, nes nesistengia žodžių įgarsinti, ką daro jau mokantys kalbėti.

  2. Smegenys išsivysto tiek, kiek yra naudojamos (use it or lose it) ir ypatingai – per pirmus 12 mėnesių. T.y. kiekvienas gimęs vaikas yra potencialus genijus. Ar išnaudojamas potencialas priklauso tik nuo to – kokio turtingumo aplinkoje mažylis auga. Na taip, paprasčiau manyti, kad gimstant viskas jau yra nuspręsta. Bet mokslininkai įrodo, kad išties – tai tik patogi tinginiams pozicija.

  3. Mama ir vaikas – dinamiškiausia mokymosi komanda. Dėl ryšio, dėl mamos motyvacijos ir begalinio džiugesio, kurį jai kelia vaiko pasiekimai, o šieji, vadovaujantis dėsniu, didina vaiko motyvaciją.

  4. Tėvai – šaltinis, iš kurio vaikas išmoksta daugiausiai per visą savo gyvenimą (vėlgi – nes yra šalia lemiamu pirmuoju gyvenimo etapu). Ne veltui Šiniči Suzuki savo metodą pavadino “Mother tongue method” (tačiau visuomenė jį ilgainiui vis tiek pervadino Suzuki Metodu).

  5. Kadangi vaikas pirmus devynis savo egzistencijos mėnesius plūduriuoja vandeny – nesvarumo būsena padeda vystytis smegenims, pasveikti susirgus ir t.t. Rekomenduojama vaikus kuo dažniau supuoti, kilnoti, liūliuoti, plukdyti ir (!) suptis supynėse, juk tai – pati tikriausia momentinio nesvarumo būsena.

  6. Žmogaus smegenys gali sutalpinti 125 500 000 milijonų reikšmių ir yra vienintelė “talpa” kurios funkcionavimas sulyg naudojimu gerėja – kuo daugiau informacijos ten talpiname, tuo daugiau ir sudėtingesnių operacijų su ta informacija smegenys gali nuveikti (palyginimui – JAV nacionalinis archyvas talpina dešimt kartų mažiau reikšmių).

  7. Mažyliai mokosi kalbos pirmiausiai rinkdami apie ją “statistinius” duomenys savo galvel

ėse. Kritinis šios statistikos rinkomo etapas – tarp 8 ir 10 mažylio gyvenimo mėnesių. Vienas eksperimentas parodė, kad tik 12 sesijų kitokios kalbos gyvo (!) klausymo pakanka tam, kad vaiko smegenyse būtų surinka pakankamai statistinių duomenų jos atpažinimui ir, atitinkamai, galimybėms ją naudoti. Daugiau apie tai dr. Patricia Kuhl pranešime TED.

0 views0 comments

Comments


bottom of page