top of page

Ką aršiai saugo Mažųjų valdų sfinksai? Prisimenu po šventės ir Jums siūlau!

Išlydėjome į tolesnį gyvenimą vyriausius Mažųjų valdų darželio auklėtinius. Juos vadiname karalaičiais. Prieš metus ketvertuką, o šiemet – net dešimtuką. Ne veltui sakoma, kad laiko tėkmė geriausiai matyti stebint kaip auga vaikai. Prieš kelias dienas užsukusi į darželį net kruptelėjau – ant laiptų susėdę išdykavo mūsų absolventai. Tokie dideli! Nepalyginsi su pradedančiais kelionę sociume dvimetinukais. Jie toki tvirti, turintys vidinę ir vis sunkiau pajudinamą ašį.

Besiruošdami antrojo vaikų darželio atidarymui Antakalnyje, atlikome mums artimų vertybiškai arba pagal lokaciją darželių požiūrio ir paslaugų analizę. Labai norėjome persitikrinti, kur gi esame. Išties gera suvokti, kad esame išskirtiniai – kiekvienam vaikui – keturkalbystė prabangiuoju imersijos metodu. Ne, tai ne pamokėlės kaip daugumoje vietų kitur. Mūsų atveju su vaikais nuolat būna kitakalbiai asistentai. Kartu valgo, eina į žygius, važiuoja į sportinę gimnastiką, guldo miegoti ir svajoja. Taigi, jei jūsų svarstomas darželis skelbiasi mokąs kalbos – pasitikrinkite kas tai konkrečiai yra. Bandyti susodinti guvius ikimokyklinukus už suolų ir mokyti akademiškai – misija įmanoma, bet iš anksto aiškiai žlugdanti daugumos vaikų kūrybiškumą.

Kas dar? Be keturkalbystės – muzika, matematika, sportinė gimnastika, dailės saviraiška, žygiai ir ekskursijos, Messy play ir niekada nesibaigianti – kasdienė šventė. Ir visa tai (ne mažiau svarbu!) – su savo srities specialistais ir – nuo pat 2 metų amžiaus. Akademijoje galite pasiimti spalvinimo lapą, kuriame kaip Darbėnų knygoje nuotaikingai atspindėta viskas, kas vyksta vaikų darželyje Mažųjų valdos. Vos sutilpome į A3 formatą (Ačiū iliustratorei Kotrynai Laučytei, kuriai tai pavyko).

Ir kitą tiražą būtinai papildysime vizualizuodami tai, kas nematoma. O nematoma tai, kas svarbiausia – ties kiekvienu posukiu Mažųjų valdose budi sfinksai. Mes juos maitiname prabangiausiais valgiais, girdome krištoliniu vandeniu ir glostinėjame jiems pagurklius. Ką jie saugo? Sfinksai saugo vaikystęs esmę. Nenumaldomas noras pažinti labiausiai pasireiškia per judėjimą ir laisvą žaidimą, dūkimą, siautulį, filosofinę ramybę ir nevaikišką žvilgsnį į tolį. Sfinksai saugo erdvę ir laiką – kad tik jų pakaktų šiai esmei būti.

Ugdymas be šios esmės puoselėjimo – žlugęs. Apie šiuolaikybės polinkį sunaikinti vaikiškumą jau net moksliniai darbai rašomi.

Tai dar vienas dalykas, kurį siūlau pasitikrinti. Ar jūsų savo vaikui parenkamame darželyje suderina veiklas ir poreikio laisvam žaidimui ir judėjimui tenkinimą? Analizuodami darželius užkliuvome už vieno kito, kuriame kūrėjams taip norisi sekti vaikų ugdymo madomis, kad pamokų prifarširuota ir ryte (lauko laikas susitraukęs iki varganų 30 min.!), ir dar vakare kviečiama lankyti gausybę būrelių. O kada gi vaikui būti?

Puoselėkite ir savo vidinį sfinksą, kad šis saugotų jūsų vaikų vaikystės esmę.

Jūsų,

Renata

P.S. apie namų užimtumą, kuris padeda vaikui būti daugiau kalbu savo seminare – Laimingas ir protingas.

0 views0 comments

Comentários


bottom of page