top of page

Kelio pradžia: apie auksinį smegenų laiką

“Žmonijos istorijoje nėra buvę mokslininko, kuris turėtų bent pusę tiek smalsumo, kiek jo turi vaikas nuo pusantrų iki ketverių metų. O mes, suaugusieji, šį intensyvų smalsumą klaidingai palaikėme koncentracijos stoka”, – Glenn Doman, 1963.

Atėjo laikas. Laikas ėjo, ėjo ir atėjo. Esu Renata, komunikacijos bakalaurė, sociologijos magistrė, verslininkė užsispyrėlė, šokėja-mėgėja ir motinystės mokslų daktarė (pati prieš save apsigyniau). Neseniai man sukako trisdešimt. Prasideda auksinis dešimtmetis, kurį pasitikau be galo laiminga. Suvokusi, kas privalo būti suvokta. Žinanti apie nežinomybę. Makalai-makalai. Abra-kadabra.

Šią begalinę laimę į mano gyvenimą atnešė mano sūnus. Kartais vadinu jį pranašu. Jis vis dar protingesnis už mane. Kartu su juo mokausi ir kasdien atrandu. Viską iš eilės.

Anądien pagavau save, kad parduotuvėje prie

kasos spoksau į vėžymėlyje gulintį 6 mėnesių vaiką su čiulptukų ir stiklinėmis akimis žiūrintį į lubas. Pagavau savyje mintį, kad iki ašarų noriu ištraukti jį iš to vėžimo ir parodyti pasaulį. Pašokdinti, kad pajustų ritmą, parodyti ką nors juoda-balta, kad patobulėtų regėjimas, duoti ką pauostyti, kad užaugęs galėtų tapti somelje ir t.t. Pagalvojau, kad mano kūdikis tokiu laiku jau ropojo. Nes jis negulėdavo vėžime. Jis ten tik miegodavo.

Tada ir supratau, kad galbūt būtų smagu ir/ar altruistiška žaismingai pasidalinti ankstyvojo ugdymo ir padėjimo-vaikams-augti (ne auginimo) srityje prikaupta ir kaupiama patirtimi. Tinklaraštyje rašysiu apie ankstyvąjį vaikų ugdymą, apie prigimtinę meilę žinioms, apie galimybes ir iššūkius, žodžiu – apie gerą gyvenimo pradžią (kuri niekada nesibaigia).

Jei jūs tėvai – ar jūsų nekankina nuolatinis pojūtis, kad tai ką darote dėl savo vaikų yra nepakankama? Su drauge Asta anądien aptarėme, kad spaudimas turėti “superinius” vaikiukus yra labai didelis. Skatinu kovoti su šiuo spaudimu.

Tačiau! Tačiau ir nepamiršti, kad pirmieji vaiko metai yra išties ypatingi greičiais, kuriais jis absorbuoja aplinkui plūduriuojančią informaciją. Ypatingi įtaka, kurią jie daro visam (visam!) likusiam gyvenimui. Auksinis smegenų laikas, pavadinkim. Jis juk nepasikartos.

Nenustebkite, jei kartais skambėsiu lyg apsėsta. Man tiesiog iki kvaitulio rūpi tie maži genijai. Juk visas pasaulis – Mažųjų Valdos. Iš čia ir tinklaraščio pavadinimas.

Visada laukiu komentarų, minčių, idėjų ar įrašų, kuriuos mielai patalpinsiu į tinklaraštį Jūsų vardu. Lai ši vieta būna ankstyvojo vaikų ugdymosi menė! Idant kuo mažiau kūdikių augtų uždaryti vėžimuose!

1 view0 comments

Comments


bottom of page