top of page

MAŽŲJŲ SVEI-KA-TA: 7 klaidos, 7 priemonės ir 7 sveiko vaikiško gyvenimo komponentai

Šiandien, metų sandūros taške, dovanoju Jums interviu su Jolanta Motiejūniene. Kas ji? Jolanta yra mano šeimos ir visų Mažųjų valdų sveikatinimo mokytoja ir mažiausiųjų grupės auklėtoja. Tibeto medicinos praktikė, trijų nepaprastų vaikų mama, dinaminės mankštos ir nardymo trenerė. Būtent Jolanta atsakinga už grūdinimo praktikas ir sveikatinimo temas mūsų darželyje, ką neseniai galėjote pamatyti TV3 Žinių reportaže.

Kadaise, seniai seniai, kai gimė Dovydas, jį “gydžiau” įprastais metodais – pvz. mušdavau temperatūrą ibuprofenais, dariau daugybę kitų klasikinių klaidų. Per pirmus trejus gyvenimo metus susirinkom visą puokštę  patirties su anginomis, ausų uždegimais, bronchitais ir panašiai. Dabar, po to, kai Jolanta prieš gerus keturis metus atsirado mūsų gyvenime, beveik nesergame.

Paskutinį kartą Dovydas sirgo prieš beveik metus ir gripą nugalėjo per tris paras, o pediatrė per apsilankymą pažymai gauti klausė ar mes neišsikraustėme į užsienį (mat visai pas ją nesilankome). Jau nekalbu apie meilę sniegui ir pirčiai. Štai mažąją Lūną (2,5 mėn.) prieš pusvalandį nešiau akimirkai į lauką, kur mirktelėjau jos pėdutes į sniegą, o ji tik daugiau oro įkvėpė ir nė nesuverkė.

Taigi, svarbiausi klausimai Jolantai, su geriausiais sveikatos linkėjimais nuo mūsų šeimos ir vaikų darželio Mažųjų valdos.

Iš savo patirties gal galite pasakyti, kokias dažniausiai pastebite “pavojaus sveikatai zonas” arba tėvų klaidas?

 1. Maistas. Vaiko mityboje ypatingai žiemą turi dominuoti šiltas maistas – košės, troškiniai bet ne jogurtukai ir varškytė. Verta pasidomėti ir energetiškai šildančiu/šaldančiu maistu (Rytų medicina). Netinkama žiemai mityba gali būti pagrindine nuolatinių slogų ar ligų priežastimi. Be to – praverstų išimti visiškai iš vaiko valgiaraščio greitą maistą ir saldumynus.

 2. Apranga pagal sezoną. Jau atvėso, o šiltesnio rūbo dar neturime, per mažas kombinezonas padeda sušlapti kojoms, medvilninis apatinis darbužių sluoksnis sušaldo ir panašiai. Taigi derėtų pasirūpinti tinkama apranga. Ir nepamirškite, kad visi vaikai skirtingi. Prie identišklos aprangos vienas perkais, o kitas sušals. Būkite tam jautrūs.

 3. Laikas lauke. Net esant slogai ar kosuliui šiek tiek lauko į naudą. Net per atostogas ar savaitgaliais reikia išvesti vaiką padūkti į lauką.

 4. Šilumos ir šalčio balansas. Turi dominuoti šiluma: po lauko šiltos arbatos, jei kojos sušalusios – sušildyti, pirtys, mankštelės, bėgiojimai ir kiti šildymosi būdai.

 5. Profilaktika. Reguliariai (kartą per metus) daryti profilaktiką prieš parazitus.

 6. Darymas už vaiką. Saugokitės jei turite polinkį daryti už vaiką – tai gali būti ir silpnos jo sveikatos priežastimi. Juk jei tėvai visada mane aprengia – kam pačiam rūpintis apsirengti, nusirengti, pasitaisyti pirštines ar paprašyti šiltos arbatos.

 7. Pieno produktai. Jie skatina gleivių gamybą. Tad rekomenduojame saikingai vartoti laikais, kai yra polinkis ligotis, visai atsisakyti slogos ar rimtesnių ligų metu.

Kaip reikėtų vertinti slogą – liga tai ar ne liga, kaip ją gydyti ir kokiomis priemonėmis sumažinti?

Vaikams pagal jų amžiaus raidą būdingi negalavimai, susiję su skysčiais, t.y. slogos, kosuliai, žarnyno negalavimai ir pan. Sirgti yra normalus fiziologinis procesas, bet! Bet sirgti galima ir lengviau, ir trumpiau, ir rečiau. Sloga yra normalus reiškinys. Bet jokiu būdu tai nereiškia, kad galime numoti ranka į slogą. Tik prasidėjus pirmiems požymiams turime imtis aktyvių veiksmų – vienas nuostabiausių visiems prieinamas metodas atėjęs iš senų laikų yra inhaliacija su virtomis bulvėmis; tai pat galime naudoti aromaterapiją, šildyti kojas, kontrastinis dušas.

Ateiname į vakarėlį, o ten – vienas akivaizdžiai peršalęs vaikas. Ar teisinga stengtis išvengti jo draugijos? 

Tikrai nevenkime nieko, eikime, darykime, dalyvaukime gyvenime. Vadovaukimės šūkiu: “Nebėkime nuo problemos, o užsiauginkime imunitetą joms įveikti”. Taigi, užsiauginkime geriau imunitetą, kad mūsų vaikas būtų pakankamai stiprus atsilaikyti nuo ligų skraidančių aplink. O dar ir pasidalinkime žiniomis su to sirguliuojančio vaiko tėvais. #gallery-1153-2 { margin: auto; } #gallery-1153-2 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-1153-2 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1153-2 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

TV3 Žinių reportažas apie grūdinimą darželyje.

Iššūkiai kūnui ir dvasiai stiprinti.

Darželio auklėtiniai Tarptautiniame gimnastikos centre – kas savaitę.

Sienelės Tarptautiniame gimnastikos centre – lengvas taikinys, juk tokios – kiekvienoje darželio klasėje.

Suaugusiojo dėmesys – dar vienas sveikatos komponentas.

Įranga laisvam judėjimui.

Laisvas žaidimas – būtina sveikatos komponentė.

Pasitikėjimas suaugusiais – visada į sveikatą.

Psichologinis komfortas.

Kai pastebime, kad vaiko sveikata ima silpnėti – darosi pavargęs, mieguistas, raudonuoja paakiai – kokių 7 priemonių galime imtis, kad virusiukas neįsisiautėtų ir nepaguldytų į ligos patalą?

 1. Poilsis, ramybė. Pramogos palauks. Laiku perėjus į ramų režimą galima išvengti sirgimo. Mažiau ekranų, triukšmo, daugiau laisvo žaidimo ir pasakų skaitymo su tėvais. Nelaukite, kol vaikas įsisirgs, net jei tai reikštų rpaleisti kokį nors socialinį įvykį ar dieną kitą darželyje. Būkime apdairūs.

 2. Šiluma (židinys, pirtis ar pan.) ir pritrinimas šildančiais tepalais. Padėkite kūnui skirti energiją ligos gydymui, o ne eikvoti ją kūno šilumos palaikymui.

 3. Inhaliacijos. Nėra geresnio vaisto kosuliukams ir slogytei gydyti nei su lupenomis virtų bulvių inhaliacija. Trys kartai per dieną intensyvaus gydymo metu ir bent vienas kartas per dieną dar savaitę po simptomų išnykimo.

 4. Aromaterapija. Darželyje, pavyzdžiui, gariname orą valančius eterinius aliejus Miegą geriname garindami levandų ar ramunėlių eterinius aliejus. Namie šie pravers naktį slopinant kosulį.

 5. Kontrastinis dušas yra lyg imuniteto žadinimo priemonė ir kosuliui bei slogai gydyti naudojamas metodas. Kontrastinį dušą daryti nugaros ir krūtinės sričiai, 1-2 kartus kol yra kosulys ir sloga, tokiu būdu: šaltas (2-3 sek.) – šiltas (5-6 sek.) – šaltas (2-3 sek.) – šiltas (5-6 sek.) – šaltas (2-3 sek.) – šiltas (5-6 sek.). Pradedam šaltu, baigiam šiltu.

 6. Dieta. Sumažinti maisto kiekį, atsisakyti saldumynų. Valgyti sultinį ar kitą lengvą maistą.

 7. Sveikatinti iš anksto. Vadovaukimės šūkiu: “Nebėkime nuo problemos, o užsiauginkime imunitetą joms įveikti”. Taigi, už


Jolanta Motiejūnienė, Sveikatinimo mokytoja ir mažiausiųjų auklėtoja vaikų darželyje Mažųjų valdos.


siauginkime geriau imunitetą, kad mūsų vaikas būtų pakankamai stiprus atsilaikyti nuo ligų skraidančių aplink.

Visus šiuos dalykus reikia pradėti daryti iškart ir daryti dažnai, o ne sykį per dieną. Ir nustoti tik kai vaikas pilnai sustiprėja, bent dvi dienas nėra simptomų. Ne anksčiau.

Abi žinome ir kartais pašokame pergalės šokį, kad vaikų darželyje Mažųjų valdos vaikai gana įprastai serga I pakopoje (2-3 metai), jau gerokai mažiau – II pakopoje (3-4 metai) ir beveik nebeserga III-IV pakopoje (4-6 metai). Kaip manote, kokios veiklos/praktikos padeda jiems taip sustiprėti?

Išties smagu matyti, kaip kasmet vaikai vis stiprėja. Manau, kad svarbu ne tik atskiros veiklos, bet ir visas jų spektras. Nuo mažumės esame įpratę ypatingai rūpintis vaiku. Tačiau šis rūpestis reiškia ir iššūkius, kurių turi būti kupinas vaiko gyvenimas. Renkime, bet ne per šiltai. Paisykime nuovargio, tačiau ir meskime iššūkį ištvermei. Lepinkime gamindami, ką vaikai mėgsta, tačiau diekime sveikos mitybos standartus (o tai labai paprasta kol vaikas mažas). Tokioms praktikoms kaip tiesioginis grūdinimas galioja taisyklė – jei nori. Rudenį aktualu palakstyti basomis per balas, arba apipilti pėdutes, kojytes arba visam pilnai nusipilti šaltu vandeniu. Tai daroma pagal norą. Kiekvienas vaikas pasako kaip jis nori – “man kojytes”, “o aš visa noriu”… Visa tai vyksta labai trumpai, ir bėgama atgal į patalpą, kur išgeriame šiltos arbatos. Sulaukus sniego ateina dar daugiau džiaugsmo, nes galima bėgioti per sniegą. Pradedantys nubėga kelis žingsnius ir laikui einant keliauja toliau ir toliau. Besigrūdinantys ilgiau aplaksto visa kiemą. Raginu ir namuose to imtis.

Vaikų darželyje Mažųjų valdos sukurta ir taikoma, moksliniais tyrimais grįsta harmoningos raidos metodika numato būtinybę pasirūpinti KŪNO, PROTO ir DVASIOS sveikata. O kūno stiprėjimu rūpinamasi pasitelkiant septynis komponentus. Lai šios praktikos tampa kelrodžiu tėvams ir įkvėpimo šaltiniu kitiems darželiams. Pavadinkime jas taip:

7 ELEMENTŲ SVEIKOS VAIKO GYVENSENOS FORMULĖ pagal Mažųjų valdas

 1. Sveika mityba. Prisiminkime ne tik mitybos piramidę, bet ir galvokime iš kur atkeliauja maistas ant vaikų stalo, kas ir su kokia energija jį augina, gamina. Ir nepamirškime apie visa tai kalbėtis su vaikais. Pavyzdžiui apie tai, kaip kūną veikia cukrus, kodėl saldėsių norisi dar ir dar. Koks maistas šildo ar šaldo kūną. Jie pajėgūs priimti net būdami labai maži, o tai, ką praktikuoja namie ir/arba ugdymo įstaigoje iki mokyklos tampa norma, atspirties tašku visam gyvenimui.

 2. Buvimas lauke bet kokiu oru ir ištvermės reikalaujantys žygiai. Būti lauke yra svarbu ne tik dėl deguonės kupino oro. Laipynės, judėjimas, ištvermės reikalaujantys žygiai natūraliais gamtiniais paviršiais (o ne tik parkų takais) užgrūdina vaikus fiziškai, ugdo jų valią, ištvermę, jie mokosi įveikti bet kokias kliūtis, mokosi susirasti veiklą. Neretai atėjęs iš namų vaikas yra įpratęs, kad tėvai atneša, pasiūlo, įkelia. Lauke jie įgauna drąsos ropštis, kristi, atsikelti ir vėl bandyti. Lauke stiprėja ne tik kūnas, bet ir charakteris. Jei kalbėtume apie ugdymo įstaigą: nebūtina rinktis lauko vaikų darželio, galima rinktis darželį, kur nuolat būna žygių, lauko yra daug ir bet kokiu oru. Kaip pavyzdžiui vaikų darželis Mažųjų valdos. O jei vaiko lankomas darželis tokios praktikos neturi – “atidirbti” reikėtų namie darbo dienomis ar bent savaitgaliais.

 3. Judėjimas, sportas, koordinuota fizinė veikla. Judėjimas yra kasdienybė Mažųjų valdose. Nuo treniruočių gimnastikos centre iki judėjimo per pamokėles, laisvo judėjimo įrangos kupinoje salėje. Daryti tam tikrus pratimus sportinės įrangos pagalba yra labai svarbu. Tai vysto ir fizines kūno savybes kaip jėga, ištvermė, lankstumas. Leidžia vaikams siekti, įveikti ir taip realizuoti augimo, savarankiškumo poreikius.

 4. Gera psichologinė savijauta ir meilė. Visiems žinoma, kad, pavyzdžiui, pradedant lankyti darželį, vaikas stresuoja ir prasideda “pilvelį skauda” žaidimai. Tai psichosomatiniai reiškiniai. Taigi, jei vaikai jaučiasi gerai, laimingi, eina pas draugus į darželį, jie nenorės sirgti. Vaikas nori būti pastebėtas, puoselėjamas, tėvaujamas, myluojamas. Tiek tėvų, tiek auklėtojų. Jam būtina turėti kupiną meilės širdelę, o meilę reikėtų suprasti kaip naudojamą resursą, o ne konstantą, kuri, atrodytų, visada yra. Tėvai sako: “Aš tikrai myliu savo vaiką”. O sakyti, rodyti, reikia pačiam vaikui, nuolat ir kasdien. Nepamirškime, kad mažyliai suaugusiojo dėmesyje ir meilėje vystosi dvigubai greičiau.

 5. Realizuotas poreikis tobulėti, mokytis. Atrodytų, kad tai PROTO stirpinimo programos komponentė. Bet prisiminkime, kad vaiko dvasiniai poreikiai mokytis, tobulėti yra labai stiprūs. Leisdami jiems realizuotis stipriname ir kūną. Ir atvirkščiai – jei vaikas ilgai netobulėja – gali ilgainiui ir apsirgti. Namuose su Dovydu laikausi taisyklės, kad kai negaluoja ir turi likti namie – turi būti nuobodu. Bet tik iki tam tikro lygio. Akivaizdžiai elgesyje, akyse ima matytis, kai ties tam tikra riba nuobodis tampa ne skatinančiu sveikti ir ištrūkti iš namų, bet sekinančiu.

 6. Erdvė ir laikas laisvam žaidimui. Neįprasta, tiesa? Išties laisvas žaidimas yra vienas iš bazinių vaiko poreikių ir jo netenkinimas gali sargdinti. Laisvas žaidimas su tinkamais žaislais. Plačiau apie tai, kas iš tikrųjų yra laisvas žaidimas čia.

 7. Tiesioginis grūdinimas. Tiesioginis grūdinimas yra lyg vyšnaitė ant torčiuko. Grūdinimas gali būti atliekams oru, vandeniu ir/ar žeme. Pas mus darželyje jis vyksta nuo rudens iki pavasario dalyvauja tik tos šeimos, kurios duoda sutikimą. Nusipilama šaltu vandenėliu (visą kūną ar tik kojytes) arba esant sniegui lakstoma lauke. Ypač trumpos sesijos. Namie taip pat skatiname imtis šios iniciatyvos – atidarę duris leiskite vaikui akimirkai išeiti (tik jei nori!) ant sniego, ar tiesiog į vėsų orą balkone. Imunitetas kaip mat sustiprės.

Atkreipsiu dėmesį ir į iš pažiūros nesusijusį dalyką: medijas vaiko gyvenime. Vaikas prie ekrano yra hiperstimuliuojamas, tad smegenys sunaudoja daugybę energijos, jei tuo metu imunitetas turi iššūkių – ilgai pabuvus prie ekrano liga gali pramušti imuniteto sieną. Be to, ekranais užimtas vaikas yra užimtas ir negali daryti to, kas išties į naudą jo vaikiškam gyvenimui – judėti, eiti į lauką, laisvai žaisti.

Gerų, sveikatos ir stiprybės metų, mielieji!

Linki – Renata, Jolanta ir visa Mažųjų valdų komanda

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page