Praeitą savaitę mane pasiekė keli laiškai su klausimais kaip padėti vaikui geriau adaptuotis, nes esą “labai sunkiai sekasi darželio lankymas”. Šiame įraše pasidalinsiu rekomendacijomis, kuriomis pasitinkame naujas šeimas Mažųjų valdų vaikų darželyje, o taip pat dalimi jų dalinamasi mano knygoje VIENAS VAIKAS – 7 INTELEKTAI, kurios pirmas tiražas jau besibaigiąs.
Nuotraukoje vaikai vaikų darželyje Mažųjų valdos džiaugiasi bendryste prieš pietus. Foto: Inga Juodytė.
Visiems ir visoms, kuriems atrodo, kad antrąją lankymo savaitę vaikas jau turi būti adaptavęsis priminsiu, kad:
adaptacija gali tęstis iki pusės metų;
vyksta ne tik vaiko, bet ir tėvų adaptacija;
darželio lankymas mažam vaikui prilygsta naujos Visatos atradimui;
kaip gerai seksis adaptuotis labai priklauso nuo kalno aspektų: kokio amžiaus vaikas? Kokia jo socializacijos (būvimo be tėvų) patirtis? Koks jo temperamentas? Kokios filosofijos laikomasi darželyje ir kaip gerai dirba auklėtojos? Kaip gerai vaiko paleidimui pasirengusi Jūsų (tėvų) širdis? Kaip gerai atlikote paruošiamuosius namų darbus?
Vaikas yra žmogus. Todėl net atlikus visus veiksmus iš pažiūros teisingai jam gali būti (ir dažniausiai yra) neramu ir nauja atrasti naują Visatą. Taip kaip mums būtų neramu vieniems keliauti į Nangijalą.
Apibendrinant: net jei apie savo vaiką galite pasakuyti, kad jis “labai žaidžia su kitais vaikais, jam manęs visai nereikia, kai kur nors esame”, tai dar nereiškia, kad adaptacija pasibaigs per savaitę. Jei suvoksite, kad tai lyg visos šeimos kopimas į Kilimandžarą – jau paklosite gerą pradžią lankymo sėkmei pasiekti greičiau.
Kas gali sustiprinti Jūsų vaiko ryšį su vaikų darželiu?
Vaikams, kaip ir suaugusiems reikia daugybės dalykų, tačiau visų jų branduolys – tvirtas, patikimas ryšys, kurį su suaugusiais teisėtai nori jausti maži vaikai. Šis ryšys vadinamas prieraišumu. Jei su mažuoju turite prieraišų ryšį, mažylis yra ramesnis, lengviau sukalbamas, geriau valgo ir miega, sėkmingiau iš Jūsų mokosi, auga stiprus ir turi visas galimybes tapti sėkmingu, laimingu suaugusiuoju. Ryšys – gyvenimo branduolys.
Vaikas išsirenka suaugusįjį su kuriuo kuria pirminį prieraišumą ir suaugusius, su kuriais kuria antrinius prieraišumus. Todėl, jei norite, kad Jūsų mažyliui gerai sektųsi darželyje – padėkite vaikui susikurti ryšį su darželio komanda ir nuolat šį ryšį puoselėkite. Beje, priemones galima taikyti ne tik lankymo pradžioje, bet ir bet kada, kai matote, kad jautrumas padidėjęs.
Vaikas jaučia Jūsų požiūrį ir širdies virpesius, todėl širdimi įsitikinkite, kad darželis ir jo auklėtojai yra geriausia, ką Jūsų vaikas gali gauti ne namie.
Parašykite auklėtojoms vaiko buities ir būdo charakteristiką. Darželio kolektyvas vaiką ir taip pažins (kitokį, nes vaikai su mama elgiasi magiškai kitaip), bet tai bus puiki terapinė vaiko paleidimo priemonė Jums patiems.
Supažindinkite vaiką su būsimais auklėtojais, padėkite užmegzti ryšį su jais dar iki darželio lankymo. Iš anksto namie pakabinkite auklėtojų nuotraukas ir jas kurį laiką palaikykite, vaikui pradėjus lankyti darželį, taip pat pradėjus dirbti naujiems auklėtojams.
Pirmomis dienomis, kai darželį dar lankote drauge, pafilmuokite vaiką jo aplinkoje gana ilgomis atkarpomis ir vakare žiūrėkite įrašus – tai padės vaikui suvokti save darželyje.
Kasdien girdint vaikui apie auklėtojus gerai atsiliepkite ir niekada nekritikuokite jų аr darželio girdint vaikams.
Namie pakabinkite bendrą grupės nuotrauką. Tai padės suvokti, kad nuo šiol suaugusiojo dėmesiu reikės dalytis ir su kitais vaikais.
Domėkitės tuo, kas veikiama darželyje. Atsiimdami vaiką pabūkite bent kelias akimirkas (bet saugokitės – niekuomet neprailginkite auklėtojos darbo laiko, nes tam, kad jie mylėtų darbą, turime gerbti jų poilsį). Dalyvaukite šventėse, kituose mini renginiuose, ypatingai tvarkymosi iniciatyvose – po tokių vaikas visuomet daug smagiau keliauja į darželį. Jei aktyviai domitės vaiko valgymo ir miego ypatumais – nepamirškite pasidomėti ir ugdymu, nes kitaip auklėtojų motyvacija stengtis ugdyti kris.
Pasakokite auklėtojams kaip vaikas gerai apie jas atsiliepia namie.
Ryte stenkitės puoselėti vis tokį patį atsisveikinimo ritualą ir niekuomet nepabėkite neperspėję. Išeikite jautriai, bet ryžtingai. Galite aptarti, ką veiksite susitikę ir tiksliai pasakykite po kokio dienos momento grįšite pasiimti, pvz. “ateisiu po miegelio”, “ateisiu, kai pavalgysite pavakarius” ir pan. Tėvams ant kaklų pakibę vaikai ir negebantys išeiti tėveliai yra veikiau tėvų problema. Vaikai, kurių adaptacija jau įsibėgėjusi paprastai graudinasi tik kokią minutę tėvams išėjus. Tikrai. 🙂
Parenkite terapinį pasakojimą. Galite parengti terapinį pasakojimą apie tai, kaip Angelėlis (naudoti vaiko vardą) į darželį vaikščioti pradėjo. Pasakojime detaliai nupasakokite ne tik priežastis, kodėl vaikai eina į darželius, bet ir tikslią kiekvieno ryto procedūrą (atsikelsi, apsirengsi, įlipsi į mašiną, privažiuosim, išlipsim ir pan.). Šios istorijos skaitymas padės vaikui išmokti procesą ir lengviau jį įgyvendinti. Toks pasakojimas padės ir tėveliams įsisąmoninti, kad jų vaikas išėjo į darželį, o jau senokai jį lankant, suvokti, kad vaikas turi savo gyvenimą.
Atstatykite meilės energijos lygį. Tik pradėjus lankyti darželį ir jautresnėmis lankymo atkarpomis raskite laiko ryte bent 10 minučių drauge pažaisti. Būtinai ryte, net jei tai reikštų keltis anksčiau. Vaikas meilės resursą naudoja pažinimui, todėl vakare turite “įkrauti meilės baterijas” iki maksimumo. Puikiai tinka glaustytis, galinėtis (jei tai berniukas), skaityti vaikui knygas, rasti kitų būdų pabūti švelniai drauge.
Jei vaikas nenoriai eina į darželį, nors seniai jį lanko, įsitikinkite, kad laikotės dienos režimo, kad jis gerai išsimiega naktimis ir gerai valgo. Irzlumo priežastis gali būti banali – vaikas deramai nepailsi naktį, persitempia vakaro pramogomis. Toks irzlumas apsunkina ir vaiko, ir jo darželio draugų, ir auklėtojų dieną. Irzlus ir nepailsėjęs vaikas nieko nesimoko. Jautresniais etapais, ar tomis dienomis, kai žinote, kad darželyje buvo ypač daug pramogų – stenkitės vakare suteikti vaikui ramybę, nepertempti, nežiūrėti filmukų ar kitų ekranų. Jam to reikia daug daugiau, nei pramogų, kuriomis kartais apsigaudami stengiamės užpildyti vaiko meilės ąsotėlį.
Lankymo pradžioje raskite paramą ir sau! Vyras, žmona, patyrusios draugės (jei šios pozityvios), kvalifikuoti psichologai būtini Jūsų pačių gerai psichologinei savijautai. Juk adaptuojasi ir tėvai.
Svarbu priminti, kad net ir kelis metus darželį lankantys vaikai gali surengti Jums sunkių rytų savaitę ir nenoriai paleisti. Visi mes Žmonės.
Kaip padėti vaikui jaustis darželyje saugiai ir mokytis apginti savo interesus pačiam?
Dar viena dažna tėvų nerimo priežastis yra manymas, kad jį skriaus. Vietoje nerimo imkitės veiksmų – namuose dera pasimokyti pačiam vaikui būti aktyviam, o ne pasyviam savo gyvenimo kūrėjui.
Darželiuose įprastai yra vykdomos tinkamo elgesio diegimo programos – nuolat prevenciškai kalbamasi apie tinkamą ir netinkamą elgesį, apie priimtinus būdus išreikšti emocijas. Tačiau taip pat suvokiama, kad mažamečiams vaikams yra būdinga kartais nesuvaldyti savo veiksmų. Laikoma, kad žmogus pilnaverčiai subręsta 21 metų, o vaikams iki 3 metų yra ypač būdingas instinktyvus elgesys, o ne socialinis. Be kitų nuostabių dalykų, svarbiausia, ko vaikai mokosi lankydami darželį – bendrauti.
Mažyliui padėsite jaustis darželyje saugiai, išmokydami, primindami, kad ir jis yra AKTYVUS veiksmo dalyvis, o ne tas, kuris verkia ir laukia, kol jo kažkas ateis gelbėti:
kai žaidimas ar fizinis kontaktas jam nepatinka, apie tai pirmiausiai turėtų PATS garsiai ir aiškiai pranešti draugui ar draugams garsu ir atitinkamais gestais (gestu): STOP, nenoriu dabar šito žaisti, su tavim kalbėtis ar panašiai;
kai akimirkomis jaučia neramumą, gali būti visą laiką greta pasirinkto auklėtojo;
jei kažkas nutinka ir situacijos nepavyksta išspręsti patiems (pvz. pasidalinti daiktais) visuomet gali kreiptis pagalbos į suaugusį žmogų.
Tema žinoma bet galo, bet šiai dienai tiek. Linkiu sėkmingos tiek Jūsų vaiko, tiek Jūsų pačių adaptacijos.
Su geriausiais linkėjimais,
Renata Lazdin
Comments