Geriausio. Naujausio. Su daugybe meilės. Su puikia ugdymo programa. Su lauko pedagogika. Trumpai – paties pačiausio. Būtent tokio darželio norime savo vaikams. Bet kaip pasirinkti ir žinoti – ką pasirinkai? Kartu su Viktorija Grigorjeva parengėme Jums kelis patarimus.
Jei nutarėte vaikui paieškoti privataus darželio – netingėkite paskirti daugiau laiko tyrimui. Galite net pažaisti specialiųjų tyrimų pareigūną. Kai renkatės darželį, būkite kuo priekabesni ir klausinėkite net, rodos akivaizdžiausių dalykų – visko, kas tik šauna į galvą.
„Susikimbam už rankelių – padėkoti už maistelį”. Vėjas labai laimingas.
Mano bičiulė psichologė Viktorija dažnai mini, kad neretai tėvai per klaidą tikisi, jog darželis pasikeis, galima bus reikšti pageidavimus. Tai – klaidinga iliuzija, todėl koks yra darželis išsiaiškinti reikia iki jį pasirenkant. Ir rinktis tinkamiausią Jūsų šeimai, be iliuzijos pakeisti jame esančią sistemą. O kai darželis jau pasirinktas – laikas pasitikėti ir tuo pačiu padėti pasitikėti vaikui.
Per savo darbo metus esu sutikusi įvairiausių tėvų. Daugelis jau nuo vaiko kūdikystės žino, kad norės lankyti būtent mūsų, Mažųjų valdų darželį, bet net ir tokiems sakau – būtinai nukeliaukite pasižvalgyti ir kituose darželiuose, juk renkatės vietą, kuri turės didelės įtakos Jūsų vaiko dabarčiai ir ateičiai. Reikai įsitikinti, kad darželio systema yra priimtina ir viskas šioje sistemoje suprantama.
Iki paieškos pradžios – surašykite savo kriterijus
Surašykite 5-7 Jūsų šeimai svarbiausius kriterijus (iki paieškos pradžios) ir surašykite juos nuo svarbiausio iki mažiausiai svarbaus.
Pavyzdžiui:
Man svarbu sveika mityba.
Man svarbu, kad būreliai būtų įskaičiuoti/vyktų pirmoje dienos pusėje.
Man svarbi saugi ir graži aplinka, didelis kiemas.
Man svarbu, kad mokytųsi užsienio kalbų.
Man svarbu, kad dirbtų auklėtojai asmenybės, konsultuotų psichologė, auklėtojai būtų lankstūs ir draugiški.
Man svarbu, kad daug ir bet kokiu oru būtų lauke, daug mankštintusi.
Įvertinkite, kokią sumą norite ir galite skirti darželiui.
Priminkite sau – nemokamas sūris tik pelėkautuose. Yra išties įtartinai pigių darželių, tad tokiuose klauskite apie darbuotojų kaitą, apie tai – kaip jiems mokami atlyginimai, apie jų išsilavinimą ir kultūrą. Kiek pinigų skiriama priemonėms arba pavyzdžiui – kiek popieriaus skiriama grupei per mėnesį? Nustebsite sužinoję, kad ne visur vaikai piešia kiek panorėję.
Draugai sako, kad leisdami vaiką veltui išmesite pinigus? Tyrimai rodo, kad kiekvienas į kokybišką ankstyvąjį ugdymą investuotas euras pavirsta septyniais ateityje. Kalbame apie korepetitorius, kurių Jums gali nereikėti mokykloje, apie išvengiamas ligas ir elgesio sutrikimus, apie intelektualinį vaiko potencialo atskleidimą, talentų ugdymą ir tiesiog – vaiko būseną po darželio ir savaitgaliais.
Pasirinktuose darželiuose gerai ištyrinėkite apmokėjimo sistemą. Įvertinkite kiek papildomų būrelių norėsite lankyti – kiek kainuos jie? Galbūt kitame darželyje, kurį svarstote, šis būrelis jau įskaičiuotas ir integruotas į programą?
Suraskite darželius „kandidatus”
Išstudijuokite visus galimus darželių variantus, kad atrastumėte savo požiūriu tinkamiausią Jūsų šeimai. Yra daug gerų darželių, apie kuriuos galbūt nežinote, tad ir panaršę internete, nepabijokite apklausti kaimynų, pasižvalgyti į grupės pasivaikščiojimą parke, patikrinti kiek “sodrinių” darbuotojų turi įstaiga, ar ji turi higienos pasą, gal net už tvoros paklausyti ir panašiai. Pažaiskite specialiųjų tyrimų tarnybą. Jei skaitote šį tinklaraštį Mažųjų valdas ir Augueko jau tikrai esate girdėję.
Sudarę savo kandidatų sąrašą, būtinai gyvai ar telefonu išsiaiškinkite šiuos klausimus:
Kokia jų ugdymo filosofija? Ko siekia? (Klausimas gal ir sudėtingas, tačiau pati darželio skleidžiama filosofija ir idėja tampriai susijusi ir su vaikų ugdymo planu, metodikomis ir jų įgyvendinimu)
Kas yra Jūsų vadovas/lyderis? Kada galėčiau apsilankyti jo seminaruose?
Koks vaikų ir suaugusiųjų santykis grupėse rytais, dienos metu, vakarais?
Koks yra adaptacijos algoritmas? Individualus ar visiems vienodas?
Ar tėvams leidžiama būti darželyje?
Kokia maisto kokybė?
Į kokią ugdymo sritį akcentuoti pagrindiniai užsiėmimai (labiau akademinio stiliaus, meninio ar laisvesnio)?
Kokio veiklos vaikams organizuojamos už darželio ribų (išvykos, ekskursijos, žygiai ir pan.)?
Kaina/atsiskaitymo tvarka/ ar gali darželio įkainiai lankymo metu pasikeisti (padidėti)?
Atsirinkę savo favoritus būtinai nuvykite į gyvą susitikimą, kad bent akies krašteliu pamatytumėte gyvą bendravimą su vaikais ir aptartumėte esminius ugdymo aspektus. Svarbiausia nebijokite klausti Jums rūpimų klausimų:
Koks dienos režimas, kaip vyksta užsiėmimai?
Kokie vyksta užsiėmimai darželyje per visą darbo savaitę?
Kaip darželis sprendžia jei vaikas nenori įsitraukti į veiklą, nenori valgyti?
Kaip darželis padeda adaptuotis vaikui?
Ar darželis padeda išmokti puoduko reikalų? Ar skatina vaikų savarankiškumą?
Ką veikia į lauką jau aprengti vaikai, kol renigasi kiti?
Ar galima vaikui nešti savo žaislus į darželį?
Kaip darželyje vyksta vaikų perėjimas į sekančią (vyresniųjų) grupę?
Kokia yra mano vaiko numatomos grupės auklėtoja, kokia jos patirtis darbe su vaikais? Kokiais resursais ji kelia savo profesinę kompetenciją?
Ar darželyje vyksta savaitiniai pasitarimai?
Ar vaikai apdrausti nuo atsitikimų?
Kokios šventė darželyje minimos? Su vaikais ar su visa bendruomene?
Kokia yra darželio auklėtojų rotacija? Dėl kokių priežasčių ji vyksta? Kiek metų dirba dauguma auklėtojų?
Ar psichologas stebi darželio aplinką?
Kokių taisyklių reikės laikytis vaikui? Kas daroma, jei vaikas jų nesilaiko?
Ar darželio tvarka tėvams reglamentuota raštiškai?
Ar darbuotojai turi darbo reglamentą?
Kokie dar yra suaugę žmonės dienos metu grupėje su vaikais, kas jie tokie?
Kas vyksta, kai vėluoji pasiimti vaiką?
Ir t.t.
Lankydami darželį galite užduoti ir kelis provokuojančius klausimus. Pavyzdžiui:
O kodėl čia dėmelė ant sienos?
Ojej, kodėl verkia štai anas mažylis. Kodėl jo nenuramina?
Visur pasitaiko dėmelių, o verkimas – pagrindinė mažiausiųjų raiškos priemonė, bet atsakymai į tokius klausimus padės pamatyti, kaip reaguoja Jus priimantis asmuo.
Jūs esate tėvai, kurie darželiui patiki savo brangiausią turtą – mažą vaiką. Turite teisę klausinėti ko panorėję, bet kada. Turite teisę žinoti, kas vyksta su Jūsų vaiku. Turite teisę tikėtis, kad darželyje gerai žino, kas yra vaikas, kokie jo poreikiai, kokios jo galimybės, kas jam svarbu.
Tikimės, kad šios įžvalgos padės išsirinkti patį geriausią darželį savo vaikui, patį tinkamiausią Jūsų šeimai. To ir linkiu!
O pramogai įkeliu mūsų darželių auklėtojų video pramogas.
Turite klausimų? Rašykite man Facebook.
Comments