top of page

Stiprus “Aš-tau-leidžiu” vitaminas

Updated: Feb 7

“Aš-tau-leidžiu” – tai mūsų tėviško autoriteto stiprinimo vitaminas. Tinka ir auklėtojams bei mokytojams. Ir ne, ši tema labai toli nuo kvietimo lepinti.


Gana įprasta auklėjant švaistytis žodžiais “aš tau neleidžiu” arba “to negalima, kadangi…”, “taip nedaryk, nes…”. Dėmesio:


Kaskart, kai ko nors vaikui neleidžiate – Jūsų autoritetas kliba. Kartais privalote neleisti. Kartais neleidžiate iš inercijos. Kartais neleidžiate dėl savęs, o ne dėl vaiko. Ir kaskart jis kliba.


Ne mažiau įprasta atliepiant vaiko prašymams, nerimui, reikalavimams “pasiduoti”:

  1. “Na gerai, gali <…>”

  2. “Gerai jau gerai <…>”

  3. “Imk, tik nusiramink”


Dėmesio – kaskart, kai jūsų frazuotė leidžia vaikui suprasti, kad sprendimą pakeitėte dėl jo veiksmų – Jūsų autoritetas kliba.


Todėl kasdien bent po 10 k. per dieną rekomenduoju netikėčiausiose paprastose vietose vartoti “Aš-tau-leidžiu” vitaminą. Pavyzdžiui, vaikas užsimano obuolio. Ir laiku, ir vietoje. Užuot jam jį tiesiog ištiesę, nubėgę papjaustyti ar plauti, ramiu iškilmingu balsu pasakykite. “Aš tau leidžiu suvalgyti obuolį. Gali pasiimti”.

Jūs sakote “Aš tau leidžiu”, o vaiko smegenys tai konvertuoja “Šis žmogus yra mano vadas”.


Šiuo vitaminu užkariavau savo priešmokyklinukų grupės širdis per savaitę nuo mūsų draugystės pradžios. Nors esu tikrai griežta (ribas mėgstanti) mokytoja. Štai šiandien vienas auklėtinis kitam priminė: “Ką Renata pasako, tą ir reikia daryti. Čia gi šventas reikalas.”


Kitos svarbios situacijos yra mūsų tėviškas noras persigalvoti. Pavyzdžiui, vaikas parduotuvėje reikalauja šokolado, o Jūs pavargę, išsekę, nebeturite jėgų kovoti ir dar padarėte taktinę klaidą ir ištarėte “Ne, negalima tau šokolado”. Ką daryti? Iškvėpkite. Padarykite pauzę ir ramiu tvirtu balsu praneškite: “Aš nutariau, kad dabar gali suvalgyti šokoladą”.


Tokiu atveju vietoje suklibėjimo, tėviškas autoritetas sutvirtės. Ir viskas tik pateikimo klausimas.


Kaip visuomet ilga kalba, bet čia ir sustosiu. Mėgaukitės šio vitamino be šalutinių poveikių efektu. Juk kai autoritetas sutvirtėja – net ir neleidžiant vaikas lengviau klauso, geriau girdi.


P.S. daugumos šiuolaikinių vaikų-tėvų santykių problema yra vaikai, kurie nežino ribų, tėvai, kurie nepadeda jiems jų pažinti. Tai katastrofa. Tad būkite ramūs, teisingas griežtumas, ramus reiklumas yra būtinybė vaiko kasdienybėje.


Su bičiule kalbėjome apie indų tvarkymą namuose – kiek ir ką gali ir/ar privalo vaikas. Bet apie tai kitą kartą.
0 views0 comments

Recent Posts

See All

Комментарии


bottom of page