top of page

Supermoters dilema: kaip suderinti profesinę sėkmę ir prabangią motinystę?

Pasaulis šiais laikais sukasi labai greitai ir bando kiekvieną iš mūsų įsukti į šį verpetą. Aplinka spaudžia mus būti geriausiomis. Todėl tema apie tai, kaip suderinti darbą/profesinę karjerą ir prabangią motinystę yra bene kiekvieno iš išmanių mamų dilema. Šiam įrašui kaupiausi seniai. O imtis jo būtent dabar paskatino šią savaitę sutikta mama, kuri su ašaromis akyse pasakė, kad, jos manymu, ji negali suderinti darbo ir prabangios motinystės. Ji gali. Kaip? Kiekviena iš mūsų turi supergalių kai yra mama.

tumblr_mmt18beOvz1qg8i80o3_1280

Pirmiausiai – prabangia ar išmania tėvyste vadinu tokį rūpinimosi vaiku (-ais) režimą, kai tėvai suvokia, kad pirmosios 2000 dienų Žmogaus gyvenime yra pačios svarbiausios ir imasi atitinkamų veiksmų. Rūpinasi jo dvasine, socialine, fizine ir intelektualiąja gerove. Investuoja geriausiu investuoti laiku. Į tarpusavio ryšį, į išsilavinimą, į manieras, į meilę grožiui. Moko visko, o ne tiesiog stebi kaip jie savaime vystosi. Vaikai nesivysto savaime.

Sportinės gimnastikos salėje sutiktas kažkoks tėtis žiūrėjo kaip sportuoja mano sūnus ir sakė “Talentas”. Padėkojau, nusišypsojau ir pagalvojau: “Talentas yra įdirbis”.

Kaip puoselėti vaiko teisėtą lūkestį mokytis pirmaisiais gyvenimo metais šiame tinklaraštyje yra gausiai prirašyta. Nesikartosiu. Šiam įrašui svarbu, kad šios pastangos kainuoja nemažai laiko. Laiko, kurio įsisupus į verpetą yra visai nedaug. Taigi, pirma, kaip sugeneruoti papildomo laiko ir, antra, kaip laiką su vaiku leisti kokybiškai?

Būti gera mama ir gera darbuotoja Jums gali padėti tik vienas dalykas – nuolatinis darbas su savo uždavinių sąrašu ir nuolatinis prioritetų persvarstymas. Elementari vadyba. T.y. ne tik darymas ko reikia, bet ir nedarymas ko nereikia. Yra manančių ir vis besistebinčiu kaip aš viską spėju. Mielos mamos, aš spėju daug, bet tikrai ne viską. Kaip spėti daug?

Yra tam tikri laikotarpiai, vienais darbas prie kompiuterio tuo metu, kai vaikas nemiega yra įmanomas, o kitais – absoliučiai neįmanomas. Ramiai jausitės tada, kai nesistengsite padaryti neįmanoma. Taigi, jei jau esate tame laikotarpyje, kai suderinti vaiko ir darbo neįmanoma – pasisamdykite (valandinę) auklę arba paprašykite, kad užsiimti juo (reguliariai) bent kelioms valandoms per savaitę ateitų giminaitė (-is), kaimynė (-as) ar kitas žmogus. Šiaip jau, jei nesate namų šeimininkė, anksčiau ar vėliau samdysite auklę, anksčiau ir vėliau išleisite vaiką į darželį. Žemiau sudarau sąrašą sprendimų, kurie padės Jums sutaupyti laiko bet kuriame etape – kai dar esate su vaiku namie, kai jis jau turi auklę, kai jis jau išėjęs į darželį. Kaskart, kai savo gyvenime įdiegsite bent vieną iš šių punktų – Jūsų dienas papildys papildomas laikas ir papildomos pasitenkinimo savimi akimirkos, o Jūsų vaiko gyvenimą – daugiau meilės ir daugiau galimybių.

  1. Pažinkite vaiką. Tai pirmas ir svarbiausias punktas. Žinodami kas yra vaikas, ko jam reikia ir kodėl – nustosite kovoti su vėjo malūnais. Tai, apie ką gana vaizdžiai pasakoja komikai (juokinga buvo net man), yra daugeliu aspektų optimizuojama, jei suvoki, kad vaiko neįmanoma pakeisti ir bent žinai tris vaiko aistras. Suaugę, rodos, yra protingesni už vaikus, bet tenka tuo suabejoti, kai stebi kaip suaugę iš visų jėgų kovoja su vaiko esme. Tai tas pats, kas kovoti su vėju. Su vėju, liūtimi, jūra… 🙂

  2. Pasirūpinkite gera savo fizine savijauta. Valgykite kokybišką, visavertį maistą, judėkite. Išsimiegokite! Aš, deja deja, esu miegalė. Ir kai pripažinau, kad esu miegalė, o ne “pelėda”, gyvenimo kokybė gerokai pagerėjo – dažniausiai einu miegoti kartu su sūnumi (kartais su mylimuoju liekame pabūti dviese) ir išsimiegojusi dienos metu nuveikiu dešimtis kartų daugiau darbų, negu nuveikdavau kai kovodavau su nuovargiu ir dirbdavau naktimis. Kai labai reikia papildomo laiko – padidinkite savo gyvybingumą apsipildami šalto ar net ledinio vandens kibiru vakare. Kaipmat gausite papildomo laiko.

  3. Pasirūpinkite gera savo dvasine savijauta. Net jei tai reiškia kartais patikėti mažylį seneliams visai savaitei. O čia turbūt svarbiausia – neišsikraukite ant vyro! Vyras yra artimiausias Jūsų žmogus pasaulyje. Jei gerai sutariate su savimi ir su savo vyru – turite puikų pagrindą visam kitam. Mylėkite jį, mylėkitės su juo, dovanokite jam tik rūpestį, nuolat žavėkitės juo ir labai dozuotai kartu aiškinkitės kas negerai. Tai dovanos ne tik ilgalaikius stabilius santykius Judviem, bet ir pilnatvę Jūsų vaikui. Išsilieti Jums gali padėti – joga, sportas, tiesiog šokdynė, išsiburbėjimas su draugėmis (tik mažomis dozėmis), išsirėkimas miške, tešlos minkymas, tapymas vaiko dažais, o geriausiai padės – suvokimas, kad visas nerimas kyla iš Jūsų pačios. Suvokite tai. Visas savo būsenas kuriate tik Jūs pati. Tai faktas. Lengvas skaitinys apie tai publikuotas Bernardinuose. Kai esate rami – iškart turite daugiau laiko.

  4. Išgryninkite prioritetus. Meskite nereikalingas arba neįgyvendinamas veiklas. Surašykite viską, kuo užsiimate (galite pasižymėti ir laiką), surašykite prioriteto mažėjimo tvarka ir tiesiog išbraukite tai, kas ėda Jūsų laiką. Dažniausiai laiko vagystėmis užsiima – perdėtas pedantiškumas tvarkai namuose, ilgai gaminamas maistas (rinkitės knygą ne apie prancūziškus patiekalus, o apie patiekalus per 15 minučių (virsite žaliavalgiais ir laimėsite dar daugiau)), prasta savijauta (punktai aukščiau), prastai organizuojama logistika, ilgai daromas makiažas, prastai planuojamas laikas ir t.t.

  5. Planuokite. Bent savaitę į priekį – kada apsipirksite, kada skalbsite, kuriomis dienomis susitiksite su klientais, draugais, užsiimsite kūrybiniu darbu, skaitysite ir t.t. Planuokite kaip įmanoma daugiau, tada nebereikės skirti laiko galvojimui ar nieko nepamiršau. Planuokite ir optimizuokite net logistiką. Nevažinėkite į būrelius kitame miesto gale per kamščius, vykite į darbą ir iš darbo ne kamščių metu (verslios mamos gali sau tai leisti), apsipirkite tada, kai parduotuvėje nėra minių žmonių ir t.t. ir pan.

  6. Samdykite gerus žmones ir rinkitės gerus darželius savo vaikams. Prašykite visų aplinkinių pagalbos (be kaimo pagalbos vaiko neužauginsi). Nėra nieko labiau taupančio laiką nei žinojimas, kad tavo vaikas yra geriausiose rankose. Tuomet atsisveikinus su juo pavyksta pilnai pasinerti į darbus, ir nesirūpinti – ar tikrai gerai aprengė, pamaitino, pažaidė, pamylavo. Perduoti vaiką į saugias rankas – nepaprastas jausmas. Žinant vaiko teisę į mokymąsi – reikia žinoti, kad tos rankos ne tik pamylavo, bet ir pamokė ko nors vertinga. Tuomet laiką po auklių/darželių/darbų galėsite skirti tam, kam norisi, o ne skubėjimui kompensuoti dienos metu vaiko patirtą teisėtų lūkesčių nepuoselėjimo sukeltą žalą.

  7. Leiskite laiką su vaiku kokybiškai. Tai plačiausiais punktas, bet šiandien tik bendrais bruožais nusakysiu turinį. Kokybiško laiko vaikui skirkite kiekvieną vakarą. Eikite su juo pasivaikščioti be telefono. Aktyviai klausykitės (klausydamiesi ir stebėdami), kokie yra vaiko interesai. Dažniau pažvelkite jam į akis. Kai kiekvieną vakarą kokybiškai pabūnate su vaiku – esate ramesnė ir dienos metu, nes Jūsų nedrasko kaltės jausmas, kad darbas atima Jus iš vaiko. Važiuodami automobiliu pažaiskite žaidimų, pasikalbėkite išjungę radiją. Įsijauskite į vaikiškus žaidimus. Tai taps ir Jūsų atsipalaidavimo būdu.

  8. Suvokite, kas labai kenkia Jūsų vaikams. Kuo rečiau eikite kartu į prekybos centrus. Tai kenkia vaikams. Kuo rečiau kompensuokite savo meilės stoką pirkiniais – tai kenkia vaikams. 99 proc. laiko kurkite užimtumą be televizijos ir kompiuterio. Tai kenkia Jūsų vaikams. Labai.

  9. Įgyvendinkite svarbiausią uždavinįmylėkite jį iš tikrųjų. Padėkite vaikui pažinti save ir kurkite su juo pasitikėjimu, pagarba ir meile grįstus santykius. Padėkite užaugti asmenybei. Asmenybėmis tampama, o ne gimstama. Padėkite užaugti Žmogui. Ramioje, meilės kupinoje, harmoningoje aplinkoje, o ne skubančios mamos viesulo verpete.

Kodėl verta įdėti tiek daug pastangų į darbo ir prabangios tėvystės derinimą? Pirmosios 2000 dienų vaiko gyvenime – yra svarbiausios. Svarbiausios jo fizinei, dvasinei ir intelektualiai raidai. Ką tik gimęs vaikas yra lyg sėklyčių saujelė. Ir nuo Jūsų dėmesio šiai saujelei priklauso, kurios virs daigeliais, sustiprės ir stiebsis į saulę, o kurios žus nė vandens lašo nepajutusios. Jūs esate atsakingi už šias sėklytes.

Mamos kupinos supergalių. Mobilizuokite jas ir būkite laimingi.

0 views0 comments

Comments


bottom of page