top of page

Tik neimkite vaikelio už rankos!

Skamba baisiai, tiesa? Pirma mintis, turbūt, kad įrašas apie tai, kaip reikia grūdinti vaiko charakterį? O gi ne! (Aš esu prieraišiosios-racionaliosios tėvystės šalininkė!) Šis įrašas apie tai, kad norint išmokti plaukti – reikia plaukti. Norint išmokti vaikščioti – reikia eiti. Taigi – neimkite vaikelio už rankos, o – duokite jam pirštą įsikibti! T

okiu būdu jis pats mokysis laikyti lygsvarą, o jūs jausite jo gebėjimų ribas – pagal tai, kaip stipriai jis įsikimba. Jei tampysite jį suėmę už riešo – dar ilgai asistuosite, nes jis tiesiog – neturės galimybės išmokti.

Kūdikiai gimsta gerokai stipresni už mus – nes yra labiau pažeidžiami. Tėvų darbas – (1) nelaužyti jų gebėjimų (o tai labai sunku!), (2) netrukdyti jų natūraliai raidai ir (3) sudaryti sąlygas vystymuisi. Ir, pasirodo, tai galioja ne tik intekeltiniam lavėjimui, bet ir fiziniam. Šiame įraše nekalbėsiu apie grūdinimą, nardymą, mokymą plaukti, baby jogas ir t.t. Apie šiuos malonius ekstremalumus – vėliau. Tiesiog supunktuosiu kelis praktinius pastebėjimus, kurie paremti teorinėmis srities studijomis ir taikymu praktikoje.

  1. Leiskite mažam kūdikiui judėti – sutaupykite pinigų ir nepirkite supuoklių, maniežų, interaktyvių čiužinių, vaikštukų, vaikų pavadėlių, stumdomų dviratukų ir kitų nesąmonių. Visa tai – tik prekės, kurios trukdo jūsų tobulybei tobulėti.  Prisipažinsiu, kad pasidaviau ir pirkau sąlyginai nekenksmingą BabyBjorn gultuką kraštutiniams atvejams – kai reikėdavo išsimaudyti, pasideginti paplūdimyje ir pan. Jame vaikelis negali keliauti kur panorėjęs, bet gali mankštinti rankas, presą ir kojas (laikytis už žaisliuko ir prisitraukinėti bei supti save pats).

  2. Apsaugokite namus taip, kad jūsų mobilizavęsis (pradėjęs ropoti ar vaikščioti) mažylis neturėtų kur susižeisti. O draugai! Kiek valandų ir jėgų sutaupysite!

  3. Mokykite jį, leiskite patirti, užuot griovę natūralų pajautimą gasdinimais (mažas vaikas nesupranta jūsų kalbos). Pvz. – supažindinkite su kambaryje esančiu laipteliu. Parodykite pačiu emocionaliausiu būdu, kad galima prisispausti rankas ar apsipilti šaltu vandeniu užsitempus staltiesę ant galvos.

  4. Suteikite galimybę kuo daugiau judėti – lauke kur tik įmanoma ir namuose įrengę ką nors laipiojimui, kabėjimui, supimuisi. Arba – tiesiog deformuokite natūralią aplinką (sykiais nuimu nuo sofos minkštą dalį – ir štai – visam vakarui naujoviška laipynė! Nepuldinėkite gaudyti, kai besimokydamas vaikščioti vaikas vis krenta – jis mokosi kristi!

  5. Kantriai padėkite realizuoti momentinę mobilumo aistrą – pvz. susitaikykite, kad reikia šimtą kartų padėti jam užlipti ir nulipti laiptais. Vaikelis juk įvaldinėja tokį svarbų įgūdį! Ko labiau kovojate – tuo labiau jis nori jais vaikščioti. Ko vedžiojate – pasiklausykite ausinuką (viena ausim)!

  6. Ir t.t. ir pan.

Ar suprantama logika? 🙂 Mano geriausia draugė – gamtos logika. Jei pateiksite vaikui ką nors tinkamu būdu – jis tą ir išmoks. Pvz. trejų metų jis jau gali būti supergimnastu!

Kas dar svarbu – fizinis lavinimas lavina ir protą. Jau rašiau, kad vaikas vystosi kaip banga. 🙂 Nesistebėkite, kad suteikę progą fiziškai lavėti – stebėsite ir tai, kaip jis intelektualiai lenkia nelavinamus bendraamžius.

Gero, mobilaus Jums vakaro!

P.S. vienas iš nedaugelio Vilniuje vietų mažiems vaikams sportuoti – mokslininko Aleksejaus Demidenko fizinio lavinimo mokykla. Jis labai kontraversiškas, bet – vienintelis.

Papildymas:

Vilniuje nuo 2014 rugsėjo naują programą pasiūlys ir kūdikių akademija: dinaminė mankšta tandemu su Jolanta Motiejūniene.

0 views0 comments

Comments


bottom of page