top of page

Galimybių langus gali atverti tik tėvai

Mamos sako – “Mano vaikas – labai protingas!”. Jos teisios. Akademijoje džiaugiamės kartu šia išskirtine mamų intuicija. Man taip pat patinka ką nors nujausti, o tuomet paskaityti kokio

protingo žmogaus mintis ir rasti “įrodymų” savo nuojautos genamiems mintijimams. Šiandien malonumą patvirtinti nuojautas ir naujų minčių atradimo džiaugsmą patyriau skaitydama Bernardinų publikaciją – interviu su Gordonu Neufeldu. Labai vertas dėmesio – apie vaiko ryšį su tėvais ir to įtaka visai asmenybės raidai – apie nuojautą. Pavyzdžiui:

Planetos sukasi aplink saulę, o ne vienos aplink kitas. Ir kai vaikai ima „suktis“ vieni aplink kitus, tai atitraukia juos iš tėvų ir mokytojų orbitos. <…> Atrodo paradoksaliai, bet kuo glaudesnis ryšys, tuo daugiau erdvės individualumui.

Taip taip – dėl to sūnaus ir neskubinu į darželį. Ir kai manęs klausia, ar neketiname atidaryti “Mažųjų valdų” darželio – atsakau, kad jei kada ir bus, tai tikrai nebus pirmajam ir svarbiausiam – ugdymo etapui skirta vieta – nes pirmieji keli metai kokybiškiausiai realizuojami turint asmeninius mokytojus. Ko vaikai mokosi iš bendraamžių? Nebent socializuotis. O kuo darželio auklėtojos yra kitokios nei tėvai? Tuo, kad nemyli Jūsų vaikų kaip savų, o tai reiškia – neturi stipriausios Žemėje motyvacijos mokyti. Čia 7 intelektų ugdymo programos elementai, kurie jau iki kaulų smegenų įstrigę tėvams – auksinės ugdymo taisyklės – meilė, gera savijauta, gera nuotaika, mamos entuziazmas ir t.t. Ir tik po to – materialios priemonės, kurių galbūt išties darželiuose yra daugiau nei namie.

O pabaigai patarimai kaip neprarasti ryšio su intuicija padedant vaikams augti. Kai Jūsų šeima pasijunta nėščia skubiai imkitės kelių svarbių priemonių:

  1. nustokite skaityti populiariąją žiniasklaidą ir (tik!) imkitės mokslinės literatūros;

  2. nustokite klausyti patarimų žmonių, kurie arba kurių vaikai – nieko nepasiekė (net jei tai – artimos giminės);

  3. nežiūrėkite gultukų-čiulptukų-maniežiukų ir kitų savarankiškojo ugdymosi žudikų reklamų;

  4. aplankykite visus su vaikų auginimu susijusius seminarus – prieš susilaukdami vaiko – kai jis ateina jums dar šio to nežinant – sugaištate gausybę laiko.

Puiki metafora apie galimybių langą. Tik, atminkim, tik tėvai gali juos atverti, nes būtent jie yra šalia mažųjų lemiamu laiku. Viena mama klausė – kaip ugdyti emocinį vaiko intelektą? Prieraišioji tėvystė yra pagrindas, ant kurio stojasi mažojo didžiojo žmogaus gebėjimas jausti save ir kitus. Vertos dėmesio Gordono Neufeld’o mintys – ačiū jam!

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page