top of page

Vystymosi grafikai – neegzistuoja

Gimė vienoje ligoninėje vieną dieną du berniukai. Berniukai gimė skirtingoms mamoms. Gimė jie žiemą. Vienas iš berniukų, pavadinkime jį Benu, turėjo dvejų metų sesutę Liepą. Kai broliukas su mama grįžo namo – Liepa kaip tik atrado žaidimą su šviesos jungikliais. Ir kaip pasiutusi rengdavo šviesos vakarėlius ne pačiu šviesiausiu metų laiku. Čik čik. Čik čik.

Antras berniukas, pavadinkime jį Antanėliu, sesers neturėjo. Ir, maža to, jo mama itin mėgdavo būti nuolatos įjungusi visas šviesas kambaryje. Ir ką Jūs galvojate? Kuris vaikelis ankščiau pradėjo žvilgsniu sekti savo mamą vaikštinėjančią po butą (fokusuoti žvilgsnį)? Benas. Daug ankščiau. Daug daug ankščiau nei sako tipinis vystymosi neva “tvarkaraštis”. Nes jo sesutė – pati to negalvodama surengė Benui kies fokusavimosi pratybas.

Kaip manote, kuris vaikas ankščiau pradėjo kalbėti – Agota, kurios mama – popdainininkė čiauškalė ar Marytė, kurios mama – kalba tik su tėčiu vakarais?

Kaip manote, kad greičiau išmoko ropoti – Orestas, kuris turi superaktyvų brolį ar Deivydas, kuris augo gultukep rie televizoriaus?

Kaip manote, kas greičiau pasileido vaikščioti – Kasparėlis, kurio tėvai išleido galybes pinigų gultukams, maniežams, šokliukams ir vaikštukams, ar Gabrielius, kurio tėvai neturėjo jiems pinigų ir dėdavo Gabrielių tiesiai ant grindų prie žaislų?

Taigi – vystymosi grafikai – neegzistuoja! Smegenys kaip raumenys – auga kai yra naudojamos. Kuo daugiau sąlygų sudarote joms praktikuotis – tuo greičiau vaikas išlavina vieną arba kitą gebėjimą. Yra galybės eksperimentų, kur vaikai būdavo izoliuoti nuo aplinkos dirgiklių ir visi jie įrodydavo tą patį – nėra pratybų – nesivystoma.

3 views0 comments

Comments


bottom of page